Kırıkkale 20°
Kale Haber
Eğitim 6 Ay Önce

50/D Meselesi Çözüldü

 Kırıkkale Üniversitesi  Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Murat Şahin, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu nu yönetim kurulu üyeleri ile ziyaret etti.

SORUNLAR TEK TEK ÇÖZÜLÜYOR

Kırıkkale Üniversitesi  Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Murat Şahin, “Sendikal gündemi konuştuk. Valimize ilgi alaka ve hoş sohbetinden dolayı teşekürler ederiz. “dedi.  Öte yandan Üniversite odasında bir açıklama yapan  Kırıkkale Üniversitesi  Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Murat Şahin, 50/D meselesi çözüldü. Sözleşmeli memura kadro meselesi çözüldü. En kısa sürede üniversite idari personel yer değiştirme ve  becayiş sorunu da  çözülecek.  Gys ünvan değişikliği sınavı için 2023 te takipçisi olacağız.  Sorun varsa Memur-Sen/Eğitim-Bir-Sen çözer. Biz çözdük diyen olursa gülüp geçin, “

HARCIRAH TUTARLARI GELİR KAYBI OLUŞTURMAYACAK ŞEKİLDE YAPILMALIDIR

Şahin, pandemi sonrası dünya ekonomisinde arz-talep dengesinin temelden sarsılması, dış ticaretteki aksaklıklar, bölgesel savaşın küresel ekonomiye olumsuz etkisi, artan enerji ve petrol fiyatları sonucu ortaya çıkan beklenmedik gıda, konut vb. fiyat artışları sonrasında kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğü ve geçim sıkıntısının büyüdüğü gerçeğini sürekli olarak dile getirdik. Kamu görevlilerine 2022 Ocak ayında yüzde 30,5, Temmuz ayında yüzde 41,69 oranında yapılan maaş/ücret artışlarına ve diğer ek desteklere rağmen 2022 ek bütçesinde gelir vergisi dilimlerinde yeterli düzenlemenin yapılmaması ve kamu görevlileri için ödenen harcırah tutarlarının günün şartları karşısında yetersiz kalması, kamu görevlilerinin önemli kayıplar yaşamasına sebebiyet vermekte ve bu kayıplar yıl sonuna doğru daha derinden hissedilmektedir. 2023 yılı için uygulanacak Yeniden Değerleme Oranı’nın yüzde 122,93 olarak belirlenmesiyle birlikte gelir vergisi dilimlerinin ne kadar artacağına ilişkin somut bir veri de ortaya çıkmıştır. 

Fakat bu artış oransal olarak yüksek gibi görünse de, yeni yılda hem asgari ücretliye hem de kamu görevlisine yapılacak artış sonrasında sabit gelirliler hem yüzde 20’lik hem de yüzde 27’lik dilime girecek ve gelir kayıplarının önlenmesi mümkün olmayacaktır. Kamu görevliler için öneme sahip bir diğer konu ise piyasa şartları karşısında yetersiz kalan harcırah tutarlarının günün şartlarına uygun şekilde güncellenmesidir. Nitekim güncel rakamlarıyla harcırah tutarları, enflasyon rakamlarına yenik düşmüş ve kamu görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılama işlevini yerine getiremez hâle gelmiştir. 07.07.2022 tarihli ve 31889 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7414 sayılı Kanunu’na ekli H Cetvelinde gösterildiği üzere yurt içinde verilecek gündelikler, aylık kadro/derecesi 5-15 olanlar için 100 TL olarak belirtilmiştir. 2023 Bütçe Kanunu Teklifinde ise yüzde 80 ila yüzde 100 arasında artış yapılarak aylık kadro/derecesi 5-15 olanlar için 200 TL olarak uygulanması teklif edilmiştir. Başta yer değiştirme masrafı, taşıt gideri, yatacak yer temini ve gündelik tutarı olmak üzere harcırah tutarlarının, günümüz piyasa şartları dikkate alındığında konaklama, yol ve benzeri giderleri karşılama noktasında yetersiz kalacağı görülmektedir. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı bu süreçte, kamu görevlilerinin talep ve beklentileri görülmeli, ihtiyaçları karşılayacak adımlar atılmalıdır. Kamu görevlilerine ödenen harcırah tutarları en az yeniden değerleme oranında artırılarak günün şartlarına uygun hâle getirilmeli; kamu görevlilerinin gelir vergisi kaynaklı kayıp yaşamaması için toplu sözleşme süreçlerinde de dile getirdiğimiz “Vergide yüzde 15’i aşan kısmın iade edilmesi” teklifimiz uygulamaya konulmalı, gelir vergisi dilimleri adil bir şekilde düzenlenmelidir.”

 


Haber :

Yelda Kayhan

BİZE ULAŞIN

Yenidoğan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 596.Sokak No: 5 Kat: 3 Kırıkkale

+90 (318) 224 34 34

bilgi@kalehaber.net

BİZİ TAKİP EDİN

Kalehaber I Kırıkkale Haber - Kırıkkale Son Dakika Haber Kırıkkale haber,Kırıkkale son dakika haberleri ve güncel Kırıkkale haberleri,güncel Kırıkkale nöbetçi eczaneleri,hava durumu,namaz vakitleri,cenaze ilanları ve vizyondaki sinema filmleri Kalehaber.net'de!

yüklenemedi

kalehaber.net, Anadolu Ajansı abonesidir.

© 2010-2023 Kale Haber Tüm Hakları Saklıdır.