Kırıkkale 19°
Kale Haber
Siyaset 26 Gün Önce

AKYÖN’den ZABITA TEŞKİLATINA ANLAMLI KUTLAMA

AKYÖN’den ZABITA TEŞKİLATINA ANLAMLI KUTLAMA 

İslam devletlerinde sosyal hayata yön veren teşkilat zabıta teşkilatı olmuştur. Bu teşkilat bir İntisap işlevi yapmaktadır.

 Yani “hesaba çekmek, sorgulamak” vazifenin güzel ifa edilmesi demekti. Bu vazifeyi yerine getirenlere ise “Muhtesip” denirdi. Peygamber efendimizin devrinde Medine muhtesibi yanı zabıta amiri, sorumlusu Hz. Ömer idi. Cadde ve sokakların temizliği, yiyeceğe hile karıştırılıp karıştırılmadığı, ölçü ve tartıların doğruluğu Hz. Ömer in görevlilerince kontrol edilmiş yıkılma tehlikesi olan harap binalar yıktırılmıştır. Hz. Ömer döneminde ise Ümmü Abdullah bu vazifeyi bir bayan olarak yapmıştır. Bunu şunun için ifade ettim.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Zabıta teşkilatı belediyelerin halka dönük en önemli yüzlerinden biridir

Zabıta Teşkilatı'nın 197. kuruluş yıl dönümünde bu görevi yapanların ulvi bir görev yaptıkları aşıkardır. Peygamber efendimizin Medine pazarında denetim yaptığı bir çok hadiste geçer. İşte bugünde bu vazifeyi yapanlar peygamber efendimizin mesleğini ve sünnetini icra etmektedirler.Ne mutlu çalışırken sevap kazanıyorlar.

Türk Zabıta Teşkilatımızın 197. yılı bu duygularla kutlu olsun. 

Belediyelerin halkın memnuniyetinde en esaslı görevi yapan ve halka dönük en önemli yüzlerinden biri olan zabıta teşkilatı, belediyelerde kolluk kuvvetleri olarak, şehirin düzeninin sağlanması açısından oldukça önemli bir fonksiyona sahiptir. Bu yüzden onların sosyal imkanlarının ve teknolojik imkanlarının çok daha güçlü olması gerekir. Şehrin her noktasında çalışma yapan ve her ihtiyaca koşan yine zabıta teşkilatıdır. Bu vesile ile zabıta teşkilatının 197. Yılını kutluyorum. Peygamber efendimizin bir mesleğininde bu olduğunu ve Hz. Ömer’in Medine Zabıta Amirliği görevini hatırlatarak tüm zabıta teşkilatını böyle bir ulvi görevi yaptıkları için canı gönülden tebrik ediyorum. 

Bahattin Akyön

Haber :

Yelda Kayhan

BİZE ULAŞIN

Yenidoğan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 596.Sokak No: 5 Kat: 3 Kırıkkale

+90 (318) 224 34 34

bilgi@kalehaber.net

BİZİ TAKİP EDİN

Kalehaber I Kırıkkale Haber - Kırıkkale Son Dakika Haber Kırıkkale haber,Kırıkkale son dakika haberleri ve güncel Kırıkkale haberleri,güncel Kırıkkale nöbetçi eczaneleri,hava durumu,namaz vakitleri,cenaze ilanları ve vizyondaki sinema filmleri Kalehaber.net'de!

yüklenemedi

kalehaber.net, Anadolu Ajansı abonesidir.

© 2010-2023 Kale Haber Tüm Hakları Saklıdır.