Kale Haber
Siyaset 1 Ay Önce

Baran’dan EYT’lilere Tam Destek

Baran’dan EYT’lilere Tam Destek

 

İyi Parti Kırıkkale Merkez İlçe Başkanı Arap Osman Baran Kalehaber Gazetesini ziyaret ederek Türkiye gündemi ve EYT gündemine değindi. Ziyarete Arap Osman Baran’ın yanı sıra Merkez ilçe sekreteri Orhan Ceylan yardımcısı Adem Samur,Yerel Yönetimler Başkanı Mustafa Okatan,Ekonomi ve Politikalar Başkanı Haydar Günay ve Yahşihan İlçe Başkanı Ahmet  Ergin başkan yardımcısı Gökhan Battı katıldı.

 

İNSANLAR HAKKINI İSTİYOR

Kalehaber Gazetesi İmtiyaz sahibi İsmail Çakmak ile uzun sohbet eden Baran ‘’İktidarın EYT meselesini bir seçim kozu olarak kullandığını belirten Merkez İlçe Başkanı Arap Osman Baran "1999 ve öncesi sigortalı olan vatandaşların hakları elinden alınmıştı. Bu insanlar erken yaşta emeklilik istemiyor. Kazanılmış haklarının geri verilmesini istiyor. İyi Parti olarak EYT mücadelesine sonuna kadar destek vereceğiz" diye konuştu. 

Ziyarette emeklilikte yaşa takılanların (EYT) katıldığını aktaran Baran, EYT meselesinin, ailelerle birlikte milyonlarca vatandaşı mağdur ettiğini savundu.

 

YARANIN TEDAVİSİ VAR

EYT'lilere ilişkin kademeli bir çözüm planının mümkün olduğunu belirten Baran, "Türkiye'nin, bu kadar büyük bir yarayı tedavi edecek imkanları var. Yeter ki niyet olsun. Yeter ki yüreğiniz milletimizle birlikte atsın. 'Bizden önceki bir uygulama.' diyerek işin içinden sıyrılamazsınız. Ülkeyi yönetiyorsanız, sizden önce ya da sizden sonra, bütün dertlere çare bulmak zorundasınız." dedi.

EYT'lilerin dertlerine deva olmanın anlatıldığı gibi zor olmadığını ifade eden Baran, şunları kaydetti:

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in söylediği sözleri hatırlatan Baran"Bir maliyeti var ama Türkiye'nin o maliyeti göğüsleyecek imkanları da var. Ben 'maliyet' diyorum, onlar size 'yük' diyor. Milleti, kendi hazinesine yük görmek de ne demek? Para milletin, hak milletin. Siz kim oluyorsunuz da benim milletimi, kendi hazinesine yük sayıyorsunuz? Nasıl geçen haftaki sözümü dinleyip fabrika bacalarına filtre takmayı erteleyen kararı veto ettiniz ve milletin yararına bir karar verdiniz, EYT'liler konusunda da ya sözümü dinleyip, gerekeni yapacaksınız ya da biz geleceğiz, biz yapacağız."

 Cumhurbaşkanının memur ve emekliye yüzde 30 oranında zam yapılacağı açıklaması ile ilgili ne düşünüyorsunuz, bu yeterli bir oran mı? Öncelikle emeklilerin aylıklarının altı ayda bir enflasyon oranına bağlanması büyük bir sorun. Çünkü enflasyon oranını hesaplamak da bambaşka bir sorun. 

 

 

Devlet, açıkladığı bu zam oranıyla toplumsal sorumluluğundan vazgeçtiğini açıkladı aslında. Sosyal devlet deniyor, demokrasi deniyor, katılımcılıktan söz ediliyor ama bu zamlar, yaşlıların hakları gözetilmeden ve hiçbir tüzel kişiye, kuruma danışılmadan yapılıyor. Bizi enflasyona ezdirmediklerini söylüyorlar; fakat bunların hiçbirinin yaşamda karşılığı yok.

 Emeklilerimizin en temel harcamaları olan elektrik, doğalgaz, kömür ve su giderlerinden hiçbir ad altında vergi kesintisi olmamalıdır. • Çalışanlara ödenen vergi muafiyeti ile emeklilerimize ödenen ek ödeme arasında oluşan fark büyümektedir. Bu nedenle, vergi iadesi karşılığı olarak ödenen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme oranları yüzde 10 olarak yeniden belirlenmelidir. • Yaşlı ve emekli kesimlere pozitif ayrım yapılmalı ve sağlık hizmetlerinden hiçbir ad altında katkı payı alınmamalıdır. • Evi olmayan emeklilerimize kira desteği getirilmelidir. • Emekli promosyon ödemeleri, kamu-özel banka ayrımı olmadan; günün koşullarına göre yeniden belirlenmeli ve bir endekse bağlanmalıdır. Bankalar; kredi ve icra borçlarını gerekçe göstermeden promosyonları ödemeli ve emeklilerin banka değiştirmelerine izin vermelidirler” dedi.


BİZE ULAŞIN

Yenidoğan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 596.Sokak No: 5 Kat: 3 Kırıkkale

+90 (318) 224 34 34

bilgi@kalehaber.net

BİZİ TAKİP EDİN

Kalehaber I Kırıkkale Haber - Kırıkkale Son Dakika Haber Kırıkkale haber,Kırıkkale son dakika haberleri ve güncel Kırıkkale haberleri,güncel Kırıkkale nöbetçi eczaneleri,hava durumu,namaz vakitleri,cenaze ilanları ve vizyondaki sinema filmleri Kalehaber.net'de!

yüklenemedi

kalehaber.net, Anadolu Ajansı abonesidir.

© 2010-2023 Kale Haber Tüm Hakları Saklıdır.