Kırıkkale 19°
Kale Haber
Eğitim 7 Ay Önce

FERDA HOCA'NIN BAŞARISI

FERDA HOCA'NIN BAŞARISI

Haber-Foto

Şeyma Fidan

 

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından her yıl verilen  ZOKEV 2022 eğitim, Bilim ve Kültür ödülleri sahiplerini buldu. Ödül alanlar arasında ilk görev yeri Bartın'da kütüphane ve Sanatevi  yaptırarak öğrenciler eğitimine katkı sağlayan ilimizin tanınmış öğretmenlerinden Ferda Balkaya Çetin de yer aldı.

 

KURUL KARARI

ZOKEV ödül kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bu yılki bilim ödülü Prof. Dr. Baki Hazer'e,  eğitim ödülü Ferda Balkaya Çetin'e, kültür ödülü ise Fahri Bozbaş'a verildi.ZOKEV 2022 Bilim, Eğitim ve Kültür Ödül töreni 4 Şubat Cumartesi günü saat 16.00'da Zonguldak Maden Mühendisleri Odası  Salonunda verilecek.

 

FERDA BALKAYA ÇETİN'E NİÇİN ÖDÜL VERİLDİ ?

Öğretmenlik görevi sırasında elde ettiği kazanımları yaşamı boyunca taşıdı. Yalnızca yetiştirdiği öğrencilerin değil dokunduğu herkesin öğretmeni, rol modeli oldu, örnek yaşamıyla yol gösterdi. Tüm görev yaptığı yerler gibi meslek yaşamının henüz başında görev yaptığı köyle de gönül bağını hiç kesmedi, insanlarıyla iç içe oldu. Köyün atıl kalan okul binasını kütüphane ve sanat evine dönüştürme hayalini gerçekleştirmek için büyük bir imece başlattı. Küçük katkıların anlamlı sonuçlara dönüştüğü başarılı çalışma sonucunda, yakınımızdaki bir köye, hafızaları da diri tutacak bir kültür mekânı kazandırdı. Sayın Ferda Balkaya Çetin örnek yaşamı, özverisi ve bölgemizin eğitim yaşamına sunduğu katkılar nedeniyle ZOKEV 2022 Eğitim Ödülü’ne değer görüldü.

 

Ferda Balkaya Çetin Kütüphane ve Sanat Evi Açıldı

Ferda Balkaya Çetin'e ödül kazandıran Kültür - Sanat evi açılış töreni 6 Eylül 2022'de  gerçekleşmişti.Açılışta neler yaşanmıştı ?

Bartın Akpınar köyünde yıllar önce görev yapan ve başka bir ile atandığı halde köyle ilişkisini kesmeyen Öğretmen Ferda Balkaya Çetin, boşaltılan okulunu düzenlediği bir kampanya ile sanatevi haline dönüştürdü. Birçok kurum ve kuruluşun katıldığı imeceye Zonguldak’tan ZOKEV ve Maden Mühendisleri Odası da destek verdi.

 

Bartın’a bağlı Akpınar Köyü Hacılar Mahallesi’nde yıllar önce görev yapan ve başka bir ile atandığı halde köyle ilişkisini kesemeyen Öğretmen Ferda Balkaya Çetin, boşaltılan köy okulunu sanatevi yapmak için harekete geçti. İlk görev yaptığı köye sık sık gelen hatta çoğu yaz tatillerini de burada geçiren Çetin, başta köylüler olmak üzere birçok kişi ve kurumu harekete geçirdi. Zonguldak’tan, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesinin de destekleriyle kurulan kütüphane ve sanatevi, 4 Eylül Pazar günü geniş katlım ve bayramı aratmayan bir coşkuyla açıldı.

 

ŞENLİK HAVASINDA TÖREN YAPILDI

Açılışa Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Zonguldak Temsilcisi Bülent Özgümüş, ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, Kırıkkale Sonsöz Gazetesi Yazarı ve Şair Hikmet Sönmez, dershanenin iç mekânlarının çizimini yapan güzel sanatlar öğrencileri Ozan ve Can Akar, projeye destek veren diğer kişiler ve köy halkı katıldı. Zonguldak’tan gelen Arzu Genç ve Şaduman Akar’ın yaptığı palyaço gösterisi çocuklar tarafından ilgiyle izlenirken ortaya şenlik havasında görüntüler çıktı.

 

ÇETİN: “BURAYI KOCAMAN YÜREĞİ OLAN MİNİK ELLERLE BİRLİKTE YAPTIK”

Açılışta ilk konuşmayı yapan Emekli Öğretmen Ferda Balkaya Çetin, “Burada geçirdiğim iki yıl çok uzun bir süre değil. Ama köyün bende bıraktığı etki çok fazla. Biz burayı çocukların minik elleri, büyük yüreği ile hep birlikte yaptık. Buraya her gelişimde kırık camların dibinde onlarla birlikte oturup kitap okuduk. Sanat evinden daha öte bir yer olan burada tüm köy halkının ve çocuklarının emeği var. Öğretmenlik yaptığım Hacılar İlkokulunun taşımalı eğitime geçiş sonrasında atıl durumda kalıp yıkılmaya başladığını görünce kayıtsız kalamadım. Bir şeyler yapmak ihtiyacı duyarak aklımdaki kütüphane ve sanat evi düşüncesini köy halkı ile paylaştım. Onların da okulun virane haline gelmesine üzüldüklerini ve benim onlara sunduğum yol haritasını onayladıklarını görünce hep birlikte işe koyulduk. Okulun çatısından, boyasına kadar her yerinde köy halkı ile birlikte imece usulü ile okulu bu hale getirdik. Burada yaşayan insanların dayanışma ruhuyla gerçekleştirdiği imecelerle daha güzel işler başaracağız. Yardımlaşmanın içinde olan bütün köy halkına ve bizi destekleyen katılımcılara, Bartın Belediye Başkanımıza teşekkür ederim.” dedi.