Kırıkkale 23°
Kale Haber
Eğitim 1 Ay Önce

Kırıkkale Üniversitesi’nde Yeni Bölümler ve Programlar Açıldı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 4 YENİ BÖLÜM VE 7 YENİ PROGRAMLA ÖĞRETİM YILINA BAŞLIYOR

Kırıkkale Üniversitesi, akademik eğitim ve öğretim alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan bir üniversite olarak yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırlanıyor. Yeni dönem için 4 yeni bölüm ve 7 yeni program açılarak öğrenci alımı gerçekleştirilecek.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi ve beceriye sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçladıklarını ve bu doğrultuda yeni bölüm ve programlarla üniversitenin büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini belirtti. Güncel eğitim-öğretim müfredatına uygun olarak hareket eden üniversite, 4 yeni bölüm ve 7 yeni programa öğrenci alacak.

Yeni bölüm ve programlar şunlar:

  • Fen Edebiyat Fakültesi'nde Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü
  • Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Çizgi Film ve Animasyon, Geleneksel Türk Sanatları ve Endüstriyel Tasarım bölümleri
  • Delice Meslek Yüksekokulu'nda Bağcılık ve Bitki Koruma programları
  • Kırıkkale Meslek Yüksekokulu'nda Atçılık ve Antrenörlüğü, İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü, Polimer Teknolojisi ve Silah Sanayi Teknikerliği programları
  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda Evde Hasta Bakımı programı

Bu yeni açılan bölüm ve programlarla birlikte üniversite 154 yeni kontenjan kazanmış olup, 2023 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda lisans bölümleri için 4024, önlisans programları için 3020, özel yetenekle alım yapan bölümler için ise 265 olmak üzere toplam 7309 kontenjan ilan edildi.

Öğrenci alımı, 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih işlemleri ile yapılacak.

Kırıkkale Üniversitesi, yeni bölüm ve programlarıyla bilgi ve beceri odaklı mezunlar yetiştirerek ülkenin ihtiyaçlarına cevap verme misyonunu sürdürmeye devam ediyor.