Kırıkkale 23°
Kale Haber
Eğitim 2 Ay Önce

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi 20.Dönem Öğrencilerinden 142 Genç Doktor Mezun Oldu

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 20. Dönem öğrencileri, 3 Temmuz 2023 tarihinde Ankara'da düzenlenen mezuniyet balosunun ardından 5 Temmuz 2023 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Stadyumu'nda gerçekleştirilen Kep Atma ve Yemin Töreni ile mezuniyetlerini tamamladılar. Tören sırasında, doktor adayları Hipokrat Yemini'ni aileleri ve meslektaşlarıyla birlikte ettiler.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Dilek Keskin ve fakülte öğretim görevlileri, mezun olan doktorlara diplomalarını takdim etti. Tüm öğrencilerin eğitim hayatları boyunca gösterdikleri başarıları ve mezuniyetlerini kutlayan Prof. Dr. Keskin, mezun olan genç doktorlara meslek hayatlarında başarılar diledi.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 20. Dönem mezunları, artık doktor unvanını taşıyarak sağlık sektöründe hizmet vermeye başlayacaklar. Kalehaber Gazetesi, mezun olan tüm genç doktorlarımıza gelecekleri için başarılar diliyor ve bu önemli dönüm noktasında onları gururla selamlıyoruz.
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Dilek Keskin, törende yaptığı konuşmasında mezun öğrencileri tebrik ederek, “Son derece güncel ve çağdaş tıbbi bilgiler aldınız. Son derece değerli ve tecrübeli hocalarımızla yetiştiniz. Bir simülasyonu değil hayatı, acıyı, tartışmayı gördünüz. Artık doktor oldunuz. Şu ana kadar yaşadığınız her şeyi bir kutuya koyun. Kutuyu kapatıp üstüne diplomanızı koyun. Hayata bundan sonra yeniden başlıyorsunuz. Hayatta sizlere başarılar diliyorum. Tüm aileleri kutluyorum” dedi.
Keskin, öğrencilerine seslenerek her şeyden önce iyi bir insan olmaları nasihatinde bulundu. Keskin, “Asıl başarı hedeflerinize ilerlerken zorlandığınızda da iyi insan olabilmektir. Esas olan hedefler değil onlara ulaşırken geçtiğiniz yollar, tanıştığınız insanlar bakım verdiğiniz hastalar ve bulunduğunuz yerlerdir. Bu yüzden ulaşmak istedikleriniz iyi seçin. Onlar sizin hayatınızın akışını ve niteliğini belirleyecek olanlardır.” şeklinde konuştu.


HİPOKRAT YEMİNİ, SİZLERİN İNSANLIK İLE ARANIZDA YAPTIĞINIZ BİR SÖZLEŞMEDİR

Keskin, Sevgili Genç Meslektaşlarım, altı yıl önce anne ve babalarınız, gözbebeği olan evlatlarını bizlere teslim ettiği zaman sevinçli ve gururluydular. Çünkü sizler zorlu sınavları başarmış ve Tıp Fakültesi öğrencisi olmuştunuz. Artık, bu zorlu eğitimi tamamlayıp hekim olmaya hak kazandınız. Üniversite hayatı boyunca edindiğiniz bilgi ve beceriyle, çok iyi hekimler olarak yetiştirildiniz. Sorumluluğunuz öncelikle insan sağlığını korumak, hastaları tedavi etmek ve yapacağınız bilimsel çalışmalarla insanlığa hizmet etmektir. Bugün, bu salonda, mesleğe başlarken edeceğiniz Hipokrat yemini, sizlerin insanlık ile aranızda yapılan bir sözleşmedir. Tıp mesleği insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip köklü ve şerefli mesleklerin başında gelir. Sizler eğitiminiz boyunca çok çalıştınız. Uzun gecelerdeki nöbetlerde yorgun düştünüz. Mesleğinizi sürdürürken insan sevgisi size rehber olsun. Hastalarınızı ailenizden biriymiş gibi kabul edin. Önyargısız olun ve tüm insanlara karşı eşit mesafede durun. Tüm bu güçlüklerine rağmen, üniversite çatısı altında geçirdiğiniz bu yılları aslında yaşamınızın en güzel yılları olarak hatırlayacağınızdan emin olun.”