Kale Haber
Gündem 1 Hafta Önce

Tekin’e Türbe Teşekkürü

Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin’in girişimleri ile yolu yapılan, su çıkarılan ve çevresinde düzenlemeler yapılan Topal Dede Hazretleri Türbesini Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir ziyaret etti.

 BİRLİKTE ZİYARET ETTİLER

 Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin’in girişimleri ile yolu yapılan, su çıkarılan ve çevresinde düzenlemeler yapılan Topal Dede Hazretleri Türbesini Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir ziyaret etti. Başkan Tekin’le birlikte türbeye giden Özdemir, buradaki çalışmaları yerinde gördü ve açıklamalarda bulunarak Başkan Tekin’i buraya yaptığı anlamlı çalışmalardan ötürü teşekkür etti. Başkan Tekin’de Türbe ve çevresine neler yapıldığını anlattı. 

 BİZİ ÇOK MEMNUN ETTİ

 Başkan Tekin’in çalışmasını takdirle karşıladıklarını belirten Özdemir, Türbe ile ilgili tarihi bilgiler vererek, “Topal Dede Hoca Ahmet Yesevi Dergahında yetişen Alperenlerden biridir. Anadolu’yu Türkleştiren ve Müslümanlaştıran Alperenlerden biridir. Rivayete göre de Hasandede’nin kardeşi olduğu söyleniyor. Ben şahsen buraya geldiğimde gururlandım. Biz buralara çıkamıyorduk araçlarımızla. Topal Dede’nin bulunduğumuz mevkide su yoktu. Sevgili belediye başkanımız Kırıkkale’nin en yüksek tepesine kuyu vurdurarak gelen canların ellerini yüzlerini yıkamaları ve abdest almaları için çeşme yaptırmış. Bu da bizi çok memnun etti. Türbenin iç restorasyonunu yaptırmış, dış restorasyonunu yaptırmış. 

 CHP VE MUHALEFETE ELEŞTİRİ

 Yani günümüzde bir çalışkan belediye başkanımızın bir Alperene hassasiyet göstermesi bizleri son derece mutlu etti. Kırıkkale Valiliğinin de emekleri var, buradan sayın Valimize de teşekkür ediyorum. Ana muhalefet gurup başkanlarının bir takım hizmetleri eleştirmeleri çok yanlış ama ne hikmetse Cumhuriyet Halk Partisi yıllardır Alevi canların oylarını alıyor, milletvekili çıkartıyorlar, belediye başkanlığı kazanıyorlar. Ne hikmetse Alevi toplumuna hizmet etmiyorlar. Bunu çok açıklıkla söyleyebilirim. Zafer Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza da sizlerin aracılığıyla teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi. 

 BAŞKAN TEKİN BİLGİ VERDİ

 Başkan Tekin’de Türbe için yapılanları anlatarak, “Topal Dede Hazretleri, Hasandede’nin, Halil Dede’nin ve Ayşe Anne’nin kardeş olduğu rivayet ediliyor. Burda iki tane problem vardı biz geldiğimizde. Bir tanesi ulaşım, bir tanesi de su problemi. Biz jeoloji mühendisleri getirerek önce teknik analizler yaptık. Sonra burada 100 metre derinliğinde su olabileceği söylendi. Biz de 100 metre derinlikten su çıkardık ve Topal Dede Hazretlerinin etrafını Kerbela olmaktan kurtardık. Yaklaşık iki buçuk yıldır da su akıyor. Ulaşımla ilgili ciddi şikayetler vardı. Biz de konuyu sağolsun Sayın Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu ile beraber Bakanlığa taşıdık. Bakan beyle iki defa görüşme yaptık.İnsanlar geldikleri zaman çamursuz bir yoldan gelecekler. Çeşmeler akıyor, oturup piknik yapabilecekleri bir alan oluşturduk” dedi.