Kırıkkale 20°
Kale Haber
Yazar
Ahmet ERDAL

ahmet.erdal@kalehaber.net

5 Ay Önce 84

ÇANAKKALE RUHU

Yedi düvelin bizi yok etmek için geldiği, gelipte akıbetini gördüğü ve yenilip kuyruğunu kısarak gittiği o; muhteşem Çanakkale Destanı ve Zaferinin ruhumuzdaki manası nedir? İzin verirseniz kısaca değinmek isterim. Çanakkale; Oğuz Kağan Destanındaki oğulların hedefe, ideale, ülküye gönderilmesidir. Çanakkale; Ergenekon Destanındaki yok edilmek istenen bir milletin, bozkurtlar gibi tekrar tarih sahnesine çıkışıdır. Çanakkale; Ahmet Yesevi’nin Anadolu!ya attığı közdür, ateştir Çanakkale; Anadolu’daki Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayramı Veli, Taptuk Emre gibi binlerce evliyanın buluşma yeridir. Çanakkale; Yunus Emre’nin gönlündeki Hakka uzanan sevgi selidir, aşk yoludur. Çanakkale; Osmanlının çırpınışı, Türkiye’nin var oluş destanının ön sözüdür. Çanakkale; Alparslan’ın Malazgirt’i, Anadolu’ya giriş türküsüdür. Çanakkale; milyonlarca insanın var oluş destanıdır. Çanakkale; gelinlik kızların, eridir, yiğididir, yaridir. Çanakkale; binlerce delikanlının sevdalısıdır, yavuklusudur. Çanakkale; anaların, yavrularını kurban ettiği, kınalı kuzularını gönderdiği kurbanğahıdır. 

 Çanakkale; yavruların babasız kaldığı ama o yavruların gururlu göz yaşıdır. Çanakkale; babaların yanan yüreği, tutuşan közü, gönlünün ve gözünün ateşidir. Çanakkale; bir milletin var olmak için, yedi düvele karşı yokluk ile zenginliği, maneviyat ile maddiyatı yendiği,Anadolu’yu yeniden Türk yurdu yaptığı savaşıdır. Çanakkale, Mustafa Kemal’in ilk imtihan yeri, adının ve kahramanlığının bayraklaşmasıdır. Çanakkale; Mehmetçiğin ahı Zulme eyvallahı Dosta maşallahı Akan kanı Yanan canı Kürşad’ın ruhu Ashabın imanı Türk’ün beş bin yıllık destanıdır. Yüce Türk Milleti zaferin kutlu, Geleceğin parlak olsun.

BİZE ULAŞIN

Yenidoğan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 596.Sokak No: 5 Kat: 3 Kırıkkale

+90 (318) 224 34 34

bilgi@kalehaber.net

BİZİ TAKİP EDİN

Kalehaber I Kırıkkale Haber - Kırıkkale Son Dakika Haber Kırıkkale haber,Kırıkkale son dakika haberleri ve güncel Kırıkkale haberleri,güncel Kırıkkale nöbetçi eczaneleri,hava durumu,namaz vakitleri,cenaze ilanları ve vizyondaki sinema filmleri Kalehaber.net'de!

yüklenemedi

kalehaber.net, Anadolu Ajansı abonesidir.

© 2010-2023 Kale Haber Tüm Hakları Saklıdır.